Z naszych obserwacji wynika, że jąkanie w takim samym stopniu dotyka dzieci jak i osoby dorosłe. I też w takim samym stopniu jest uciążliwe dla małych dzieci, jak i dla osób dorosłych

Zauważalne jest, że coraz częściej trafiają do nas małe dzieci. Nasi najmłodsi pacjenci mają po 3, 4 lata. I staje się regułą, że dzieci takie uświadamiają sobie swoją inność w stosunku do ich rówieśników.

Można przypuszczać, że problem dzieci jąkających w wieku przedszkolnym nie jest nowym problem. A to, że takie dzieci zgłaszają się do naszej Kliniki wynika z faktu, że jąkanie zaczyna być postrzegane jako potencjalna bariera w prawidłowym rozwoju dziecka. Wynika to również z troski rodziców o zdrowie ich dzieci oraz w krytycznym podejściu do tego co mówią terapeuci zajmujący się ich dziećmi.

Dotychczasowy pogląd na temat jąkania wczesnodziecięcego, czyli tzw. jąkania fizjologicznego, jest nie do końca zgodny z tym, co pokazuje życie. Już samo nazwa – jąkanie fizjologiczne, sugeruje, że jąkanie jest etapem rozwoju, przez który każde dziecko musi przejść. Co zapewne nie jest regułą, gdyż nie każde dziecko przez ten etap przechodzi. Poza tym czas trwania tzw. jąkania fizjologicznego ustalony a priori na okres 6 m-cy, po upływie którego jąkanie takie powinno ustąpić samo, tzn. bez pomocy terapeuty, jest arbitralnie ustalonym poglądem, który sprowadza dziecko do rangi elementu potrzebnego dla utrzymania bytu modelu jąkania fizjologicznego.

Jakbyśmy na ten problem nie patrzyli, jąkania wczesnodziecięcego nie można pozostawiać samego sobie. Wbrew temu co często słyszą rodzice małych dzieci jąkających ? jąkanie samo nie minie i błędem jest czekanie na to, aż samo minie, bo problem sam się nie rozwiąże. Jąkania nigdy nie wolno pozostawiać samemu sobie. Każde jąkanie można i należy leczyć!

Bardzo często w trakcie rozmów z rodzicami małych pacjentów padają pytania o to, czy czasem oni nie przesadzają, nie zachowują się histerycznie i wymyślają sobie problem jąkania u swoich dzieci. Otóż nie, nie przesadzają. I uważamy, że zachowują się tak, jak powinni zachować się troskliwi rodzice. Jąkanie nawet wtedy kiedy jest tylko tym bagatelizowanym jąkaniem fizjologicznym należy leczyć. Tym bardziej, że w przypadku małych dzieci terapia jest mniej uciążliwa tak dla dzieci, jak i dla ich rodziców. A postępy terapii… często są wręcz zaskakujące.